Loading…

جزیره مبانی کامپیوتر و مهارت های هفتگانه

ارسال کننده: m.kia
محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آشنایی با توابع LEN و TRIM در اکسل

همانگونه که می دانید نرم افزار اکسل از توابع بسیاری برخوردار است که در حوزه های گوناگون کاربرد دارند. به منظور آشنائی بیشتر با توابع پرکاربرد اکسل، قصد داریم در این قسمت به معرّفی توابع LEN و Trim بپردازیم.

تابع LEN:


با استفاده از این تابع قادر به شمارش تعداد کاراکترهای به کار رفته در یک سلول می باشید. به عنوان نمونه، موارد زیر را در سلولهای A1 و A2 درج میکنیم:
I love ITPro
=LEN(A1)
نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:
Image

تابع Trim:


با استفاده از این تابع، قادر به حذف spaceهای اضافی در سلول میباشید. مثلاً زمانی که بین کلمات به جای یک Space از چند Space استفاده شده باشد و یا در انتهای عبارت یا جمله Space اضافه خورده باشد، این تابع بسیار کارآمد است. به عنوان نمونه موارد زیر را در سلولهای A1 و A2 وارد می کنیم:
I    love    ITPro
=TRIM(A1)
نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:
Image

این تابع خصوصاً زمانی که داده های خود را از دیتابیس دیگری وارد اکسل مینمائید بسیار پرکاربرد است چرا که در اکثر موارد انتقال، فضاهای خالی ناخواسته در داده ها ایجاد می شود و براحتی میتوانید از این طریق موارد ناخواسته را حذف نمائید.

حال به منظور استفاده از هر دو تابع، در ادامه ی مثال Trim، در سلولهای B1 و B2 به ترتیب فرمولهای زیر را درج میکنیم:
=LEN(A1)
=LEN(A2)
نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:
Image


نویسنده: محمود کیاستی
منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
نشر و کپی برداری صرفاً با ذکر نام نویسنده و منبع، مجاز می باشد.
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.